Spotkanie Krajowego Klubu Seniora SITKRP w Kielcach 09-10.05.2024 r.

W spotkaniu uczestniczyło 35 osób, w tym 2 kolegów z Bydgoszczy (kol. Henryk Jaracz i kol. Tadeusz Łoboda).

Po południu zwiedzaliśmy w Jędrzejowie Muzeum Zegarów im. Przypkowskich, które specjalizuje się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Muzeum powstało w 1909r. w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne, a także literaturę i inne materiały poświęcone gnomonice.

Muzeum posiada szereg bardzo zróżnicowanych tematycznie działów. Główny dział obejmuje zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku (np. zegary wodne, klepsydry, świece zegarowe), w tym wiele dzieł o wielkiej wartości artystycznej, pochodzących z najlepszych warsztatów Europy.

Odwiedziliśmy również w Jędrzejowie Archiopactwo Ojców Cystersów, które założyli zakonnicy z Francji w 1149 r. W jednej z kaplic umieszczony jest ołtarz grobowy Błogosławionego Wincentego Kadłubka i posrebrzana trumna z jego relikwiami, ponieważ spędził tu ostatnie lata swego życia.

Zaciekawiło nas tutejsze muzeum.

Następnego dnia zwiedziliśmy w Nowej Słupi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego oraz wysłuchaliśmy referatu dotyczącego odkryć związanych z miejscami wytopu żelaza w regionie. Placówka powstała w związku z odkryciem, przy drodze na Święty Krzyż, starożytnych pieców hutniczych. Obiekt otwarto 29 maja 1960 roku. Ekspozycja muzealna przedstawia technologię dawnego hutnictwa świętokrzyskiego (m.in. relikty dymarek), jego zasięg terytorialny oraz wyroby, uzyskane historycznymi metodami. Zaprezentowana jest również historia badań i wykopalisk.

Następnie seniorzy zwiedzili Centrum Kulturowo – Archeologiczne znajdujące się obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, a tam rekonstrukcję osady z pierwszych wieków naszej ery.

Ostatnim turystycznym miejscem spotkania była Łysa Góra (594m npm) wraz ze znajdującym się na niej Opactwie założonym przez benedyktynów.  Od 1936 klasztor zamieszkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Do bazyliki przylega Kaplica Oleśnickich, gdzie znajdują się od 1723 roku relikwie Krzyża Świętego. Według legendy podarował ją klasztorowi królewicz węgierski Emeryk, syn Stefana I Świętego, który miał przebywać w Polsce na zaproszenie Bolesława Chrobrego. W pogoni za jeleniem książę oddalił się od orszaku i zabłądził. Gdy miał już zabić zwierzę, pomiędzy rogami jelenia ukazał się krzyż, a Emeryka oślepiła wielka jasność. Księciu ukazał się anioł, który wskazał mu drogę do pobliskiego klasztoru i nakazał pozostawić tam relikwie.

W krypcie kaplicy Oleśnickich złożone jest zmumifikowane ciało, które przypisuje się Jeremiemu Wiśniowieckiemu.

Zobaczyliśmy również Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów, którzy rezydują tutaj do dzisiaj.

W dwudniowym spotkaniu towarzyszył uczestnikom znany przewodnik
świętokrzyski Pan Kazimierz Micorek przekazując ciekawe informacje i wiadomości o
odwiedzanych miejscach i zabytkach naszego regionu.