10-11.10.2024r. – Plenarne spotkanie członków Klubu Miłośników Historii i Zabytków Transportu w Zduńskiej Woli

Spotkanie rozpoczęło się w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli, który jako zakładowa izba historii został otwarty oficjalnie dla zwiedzających 11 listopada 1993 r. po pracach przygotowawczych trwających od 1989 r. na terenie Zakładu Taboru w Karsznicach podlegającego północnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku.

Pierwszym eksponatem był parowóz Ty23-273. W latach następnych poszerzano zbiory. Sprowadzono kolejnych siedem parowozów różnej produkcji oraz trzy parowozy przemysłowe i trzy lokomotywy spalinowe.

Lokomotywa Tr 21 – 53

Do taborowych perełek należy niewątpliwie amerykański parowóz towarowy Ty246-22. Nazywano je potocznie „Trumanami” lub „Amerykanami”. Ten będący w Karsznicach to jedyny egzemplarz jaki zachował się w Polsce.

W 2010 roku Prezydent Miasta Zduńska Wola przekazał teren skansenu kolejowego w użyczenie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W 2015 roku na wniosek dyrektora Muzeum Historii Miasta Rada Miasta Zduńska Wola utworzyła na bazie skansenu filię Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Zwiedzaliśmy również warsztaty kolejowe w Karsznicach – makieta dworca towarowego.

Pamiątkowa tablica.

Muzeum Narodzin Św. Ojca Maksymiliana Kolbe

Muzeum mieści się w zrekonstruowanym budynku mieszkalnym, stojącym w miejscu poprzedniego, będącego miejscem urodzenia świętego. W latach 1991–1993 ze względu na stan techniczny budynku został on rozebrany, a w jego miejsce – przy użyciu historycznych elementów – postawiono nowy obiekt. Otwarcie ekspozycji miało miejsce w 100-lecie urodzin świętego, w dniu 9 stycznia 1994 roku. Poświęcenia muzeum dokonał bp Henryk Muszyński, a gośćmi uroczystości byli m.in. ówczesny premier Waldemar Pawlak oraz marszałek Senatu RP Adam Struzik. Sama wystawa powstała przy udziale pracowników miejskiego muzeum.

Ekspozycja muzealna zlokalizowana jest w pięciu pomieszczeniach, urządzonych tematycznie:

  • pokój życia, ukazujący biografie świętego, począwszy od dzieciństwa po męczeńską śmierć w oświęcimskim obozie zagłady,
  • pokój myśli i duchowości, zawierający ekspozycje myśli i aforyzmów o. Kolbe oraz wystawę rzeźb, wykonanych na konkurs ogłoszony w związku ze stuleciem jego urodzin,
  • kuchnia z wystawą mebli i sprzętów gospodarstwa domowego, pochodzących z końca XIX wieku,
  • pokój historii, ukazujący obraz dawnej Zduńskiej Woli, z ekspozycją składającą się z fotografii, widokówek, obrazów oraz maszyn i narzędzi tkackich,
  • pokój narodzin (na poddaszu), wyposażony w dawne sprzęty i meble, w tym m.in. kołyskę i ołtarzyk.

Na koniec odbył się spacer po Zduńskiej Woli, która prawa miejskie otrzymała w 1825, jednak historia osadnictwa na terenach Zduńskiej Woli sięga XIV wieku. Od XIX wieku miasto rozwijało się jako ośrodek przemysłu włókienniczego, a w dwudziestoleciu międzywojennym – jako węzeł kolejowy będący częścią magistrali węglowej.

Miejski Dom Kultury Zduńskowolskie Centrum Integracji RATUSZ. Budynek z 2014 powstały w miejscu dawnego ratusza miejskiego.

Pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Wolności.